Odpowiednia odzież robocza to ważny element codziennej pracy, np. w branży budowlanej. Dobrze dobrana i wykonana z jakościowych materiałów będzie służyć przez lata i ochroni ciało przed ewentualnymi zabrudzeniami, drobnymi skaleczeniami bądź otarciami.
Dodatkowym utrudnieniem w sezonie jesienno-zimowym staje się niesprzyjająca pogoda, dlatego poszukiwanie odzieży na chłodniejsze miesiące jest jeszcze bardziej wymagające. Dziś kilka słów o tym, jak wybrać ubrania robocze ocieplane i na co zwrócić uwagę krok po kroku przy ich zakupie, by dobrze spełniały swoją rolę.
Jak wybrać robocze ubrania na zimę – wskazówki ogólne
Większość naszych uwag ma charakter uniwersalny i dotyczyć może zarówno ocieplanych spodni roboczych, bluz roboczych, jak i kurtki, kamizelki czy nawet rękawiczek. Co należy wziąć pod uwagę w tym przypadku?
- stanowisko pracy – przede wszystkim dobierz odzież do swojego stanowiska pracy. Podczas gdy niektóre aspekty garderoby nie będą mieć dla Ciebie większego znaczenia, w innym zawodzie będą kluczowe.
- odpowiednie normy – warto pamiętać, że regulacje wewnętrzne niektórych zawodów wymagają ubrania, które spełniać będzie określone normy. Upewnij się zatem, jak powinno to wyglądać w Twoim przypadku i – jeśli to potrzebne – zaopatrz się w odzież certyfikowaną.
- rodzaj materiału – każdy z nich odznacza się inną trwałością i właściwościami. Najczęściej można spotkać odzież roboczą wykonaną z bawełny i poliestru bądź samej bawełny. Zwróć uwagę, czy materiał danego produktu w odpowiedni sposób zatrzymuje ciepło i czy jest odporny na wilgoć.
Ubrania robocze bywają także wykonane z polaru bądź mikropolaru, a w środku mogą posiadać dodatkową warstwę ociepleniową, np. z sherpy. Dla uzyskania lepszego ocieplenia możesz też ubrać pod spód przylegającą odzież termoaktywną.
- gramatura – jest szczególnie ważna w okresie zimowym. Gramatura określa wagę metra kwadratowego danego materiału, na którą składają się grubość nitek oraz gęstość samego splotu. Oczywiście, im wyższa gramatura, tym ubranie będzie cieplejsze.Pamiętaj jednak, że zbyt grube ubranie ograniczy Twoją mobilność i zakres ruchów, utrudniając przy tym wykonywanie obowiązków. Nie powinno być Ci także zbyt ciepło, dlatego upewnij się, że wybrana przez Ciebie odzież pozwala także nieco odetchnąć skórze.
- rozmiar – porada ta może wydać się banalna, jednak nieodpowiedni rozmiar w przypadku odzieży roboczej może naprawdę słono kosztować. Przede wszystkim upewnij się, że nie jest ona zbyt luźna – zwisający nadmiar materiału może niesie za sobą ryzyko np. wkręcenia nogawki spodni w pracującą maszynę.
- wymiar praktyczny – a więc łatwość czyszczenia ubrania. Zasada jest prosta: im sprawniej można wyprać kombinezon roboczy, tym lepiej dla Ciebie.
Jak wybrać spodnie robocze ocieplane?
Jeśli chodzi o spodnie robocze, warto określić typ poszukiwanego egzemplarza – czasem lepiej sprawdzą się spodnie do pasa, czasem zaś klasyczne ogrodniczki. Dodatkowym ułatwieniem na niepogodę mogą okazać się ściągacze u dołu nogawek, które ochronią Cię przed dostaniem się do nich śniegu lub wody.
Zwróć również uwagę na ilość kieszeni lub możliwość doczepienia dodatkowych kieszeni zewnętrznych. Mogą być przydatne np. w pracy majstra.
Jak wybrać kurtkę roboczą ocieplaną?
To, co dodatkowo istotne w przypadku kurtki, to sposób zapinania – od guzików, przez zamek błyskawiczny i napy, aż po zapięcia na rzepy. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, które dobrze jest przeanalizować uwzględniając swoje stanowisko pracy.
Możesz także zdecydować się na kurtkę z kapturem, który ochroni Cię przed opadami deszczu i zapewni dodatkowe zabezpieczenie przed chłodem.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Pamiętaj, że odzież robocza w pierwszej kolejności powinna zapewniać Ci wygodne i bezpieczne wykonywanie swojej pracy. Warto poświęcić kilka chwil na to, by wybrać odpowiednie ubrania, które będą Ci towarzyszyć każdego dnia. Nie zapomnij również, że jeśli zdarza Ci się pracować np. w nocy bądź na drodze, Twoja odzież powinna być wzbogacona o elementy odblaskowe.